
De gemeente Etten-Leur presenteert aangescherpte ruimtelijke kaders voor de herontwikkeling van het overdekte winkelcentrum. Deze kaders worden in januari 2026 ter besluitvorming aan de gemeenteraad voorgelegd. De aanscherping volgt op de eerdere raadsbehandeling in oktober. Tijdens die vergadering vroeg de raad om duidelijke kaders en meer inzicht in de rol van de gemeente tijdens het vervolgproces.
Het overdekte winkelcentrum functioneert goed, maar heeft een modernisering nodig om aantrekkelijk te blijven. Daarom wordt het vernieuwd en worden circa 196 appartementen toegevoegd. De ontwikkeling leidt tot een dynamischer centrum met een mix van winkels, horeca, ontmoetingsplekken en nieuwe groene ruimtes. Dit sluit aan bij de centrumvisie van de gemeente, waarin vergroening en beleving centraal staan.
Naar aanleiding van de inspraak en de bespreking met de raad zijn de volgende punten verder aangescherpt:
Deze kaders vormen straks de basis voor de anterieure overeenkomst.
Tijdens de inloopbijeenkomst van 2 juni 2025 bezochten meer dan 200 mensen de presentatie van de plannen. Ondernemers reageerden positief op de moderne uitstraling en de toevoeging van woningen, maar spraken zorgen uit over parkeren, bouwhinder en de bouwfasering. Omwonenden waarderen de vergroening en de vernieuwing van het gebied, maar noemen privacy, bezonning, bouwhoogte en verkeersdrukte als aandachtspunten. Ook tijdens de raadsvergadering van 6 oktober zijn verschillende inspraakreacties gegeven. Deze punten zijn verwerkt in de aangescherpte kaders en worden meegenomen in het verdere ontwerp en de vergunningsprocedure.
De voorgestelde parkeeroplossing past binnen het STOMP-principe. Wanneer dit toegepast wordt ligt bij de inrichting en planning van het verkeer eerst prioriteit bij lopen (stappen) en fietsen (trappen), daarna openbaar vervoer en gedeelde mobiliteit, en pas in laatste instantie bij de privé-auto.
Bewoners van deelplan 1 en 2 kunnen parkeren op het Banakkerterrein. De parkeergarage onder het winkelcentrum blijft zo beschikbaar voor bezoekers van het centrum. Bewoners van deelplan 3 kunnen op eigen terrein parkeren.
De gemeente maakt een uitzondering voor bewoners met een gehandicaptenparkeerkaart: zij kunnen in de parkeergarage dichtbij hun woning parkeren. Door deze keuzes blijft het centrum goed bereikbaar en wordt de verkeersdruk in de straten rond het winkelcentrum beperkt.
De oplegnotitie beeldkwaliteit wordt toegevoegd aan de Welstandsnota en wordt straks gebruikt bij het toetsen van de vergunningen. In deze notitie staan duidelijke en actuele regels over meer groen, klimaatbestendig bouwen, goede fietsvoorzieningen, duurzaamheid en uitstraling van het gebied. Bij de herontwikkeling komen groene daken, daktuinen en plekken om regenwater op te vangen.
De bouw gebeurt in fases, zodat de winkels tijdens de werkzaamheden open kunnen blijven. Om overlast te beperken, worden maatregelen genomen zoals bouwschuttingen, bouwen binnen bepaalde tijden, vervoer buiten winkeltijden en een aanspreekpunt voor klachten. Op dit moment wordt onderzocht of prefab bouwen kan bijdragen aan een snellere bouwtijd.
Begin 2026 wordt naar verwachting een overeenkomst gesloten tussen de gemeente en de ontwikkelaar. De ruimtelijke procedure start waarschijnlijk in het derde kwartaal van 2026. De bouw begint in 2027 en de eerste woningen worden eind 2028 opgeleverd. Het vernieuwde winkelcentrum zal naar verwachting eind 2029 of begin 2030 gereed zijn.




