VWO scholiere Lotje op weg naar de Cariben met School at Sea

06 apr , 20:30 Nieuws
whatsapp image 2025 04 06 at 153637
School at sea

Lotje van de Velden (16) heeft een grote droom! Zij wil aankomende oktober met 36 andere leerlingen uit heel Nederland mee met School at Sea. Zij volgt dan VWO 5 niet binnen de muren van een schoolgebouw, maar op een zeilschip en vaart tegelijkertijd het Caribisch gebied rond.

Een half jaar zal ze op het water te vinden zijn. Maar dit avontuur start al veel eerder. Om mee te kunnen volgt ze een fundraisingstraject en is ze haar eigen onderneming gestart, namelijk Lotje at Sea. Het geld voor deze droom moet ze namelijk zelf bij elkaar verzamelen.

Meer weten en Lotje ondersteunen? Ga naar haar Lotjeatsea website.

Hoe kwam je erbij om een half jaar op zee te gaan met School at Sea?

"Ik ben altijd al gek geweest op water en zeilen. Ik heb leren lopen op een zeilboot en zeil zelf al vanaf mijn zevende jaar. Toen ik naar een infodag van School at Sea ging, dacht ik meteen: dit is op mijn lijf geschreven. Een half jaar varen, leren én jezelf ontwikkelen, dit vond ik meteen te gek.", vertelt de scholiere enthousiast.

Waar ga je zoal naartoe?

Lotje: "We vertrekken vanuit Nederland en varen via Tenerife naar Dominica, Curaçao, Panama, Cuba, Bermuda en de Azoren en dan weer terug naar Nederland. Ik ben onder andere heel nieuwsgierig naar Dominica, daar hebben ze een hot lake en zelfs een warme waterval! Hoe geweldig! Ik kan niet wachten."

Je school volgen en het schip besturen. Hoe werkt dat?

"Onderweg wordt onze groep in tweeën gesplitst: de ene helft volgt school – ik volg daar mijn 5 VWO – en de andere helft doet alle taken op het schip. Denk aan sturen, navigeren, koken, zeilen hijsen & trimmen of wachtlopen. En dat wisselt steeds af. Dat is ook zoiets waar ik niet op kan wachten: in de nacht wachtlopen onder een heldere sterrenhemel. Dat moet echt prachtig zijn.", legt de avontuurlijke Bredase uit.

Wat verwacht je daar te leren?

"Je leert niet alleen je schoolwerk zelfstandig te doen, maar ook samenwerken, verantwoordelijkheid nemen en echt op jezelf vertrouwen. Na een aantal maanden zijn we zo ervaren dat we het schip volledig mogen overnemen en kijken de kapiteins, maatjes en andere begeleiders alleen nog maar mee."

De reis klinkt niet goedkoop…

"Klopt. Ik moet zelf €30.000 bij elkaar halen om mee te kunnen. Dat is echt een grote uitdaging. Daarvoor moest ik leren ondernemen. Ik ben begonnen met het fundraisingstraject. Ik heb nu al heel veel geleerd van het feit dat ik als 16 jarig meisje zo’n groot doel heb. Ik heb mezelf leren presenteren, tot het bedenken van creatieve acties en het aangaan van gesprekken met bedrijven. Ik merk dat mijn zelfvertrouwen is gegroeid."

De jonge zeilster vervolgt: "Ik voel me echt heel dankbaar voor iedereen die me heeft geholpen. Dat is echt bijzonder. Hoe geweldig is het gevoel dat mensen mij steunen. Ik ben echt oprecht blij geweest met elke euro die ik heb gekregen."

Wat doe je allemaal om dat geld bij elkaar te krijgen?

"Van kleine tot grote acties. Ik verzamel statiegeldflessen, verkoop sieraden en schilderijtjes, verkoop kaarten, organiseer acties. En ik benader bedrijven of ze me willen sponsoren. Bij elk bedrijf kijk ik naar welke tegenprestatie ik kan doen. Zo heb ik bijvoorbeeld een website gebouwd, zet ik bedrijven en organisaties in het daglicht op social media of kan een donateur een training doen bij één van mijn sponsors Maxwise."

Wat is het leukste wat je tot nu toe hebt gedaan?

Lotje legt hartstochtelijk uit: "Het leukste wat ik gedaan heb is op een zeil evenement pitchen voor meer dan 100 man in een feesttent op een podium! Ik was heel zenuwachtig, maar toen ik er eenmaal stond vond ik het super leuk. Ook het benaderen van een bedrijf met de vraag of ze me willen sponsoren is altijd heel spannend. Achteraf ben ik altijd heel blij dat ik het heb gedaan, zelfs als het antwoord negatief is. En soms komen daar ook echt hele mooie dingen uit voort, zoals grotere donaties of samenwerkingen."

Ik hoorde ook dat je op zondag 13 april auto’s gaat wassen?

"Ja, dat klopt! Zes vriendinnen komen me helpen. In de steeg tussen de Jorisstraat en de Gertrudisstraat in Breda maken we die zondag een marine wasstraat! We blijven in het thema van de zee! Iedereen draagt een matrozenpet. Dus als je auto gewassen moet worden: tussen 10:00 en 16:00 uur kan je daar terecht."

Ze vult verder aan: "Ook kan je dan in de voortuin kaarten, sieraden en schilderijtjes kopen. En je kan je statiegeldflessen/blikjes bij me inleveren."

Wat hoop je te bereiken met dit avontuur?

"Dat ik de wereld ga ontdekken natuurlijk... maar vooral, dat ik nog zelfstandiger word. Dat ik mezelf beter leer kennen, leer doorzetten, en uiteindelijk kan zeggen: dit heb ik helemaal zelf gedaan. Niet alleen de reis, maar ook het hele proces ervoor.", vertelt de tiener.

Wat kunnen mensen doen als ze je willen helpen?

"Je kunt een donatie doen via mijn website – bijvoorbeeld door een zeemijl te kopen voor €10,- euro. Adopteer je echt een stukje zee van 5 zeemijlen, dan moet je mij even mailen, want dan maak ik een foto van ‘jouw’ stukje zee.

Een bedrijf kan me natuurlijk ook sponsoren met een bronzen, zilveren of gouden pakket, maar een andere bedrag is natuurlijk ook welkom.", zo sluit ze haar pitch af. Inmiddels heeft ze bijna 18.000 opgehaald.

Wij wensen Lotje veel succes met haar crowdfunding en haar avontuur.

Meer weten of steunen? Check: www.lotjeatsea.nl

whatsapp image 2025 04 06 at 153637 1
Lotje van de Velden