Droogte houdt ondanks regen aan

08 jul , 10:41 Nieuws
pexels pixabay 301599 zon
Pexels

De regenval van deze dagen brengt tijdelijk wat verlichting: het neerslagtekort daalt naar ongeveer 165 mm, maar de verschillen zijn groot. Vooral onze regio, het zuidwesten, blijft erg droog. Vanaf woensdag keert het droge en warme weer terug, waardoor het tekort snel weer oploopt. Grondwaterstanden blijven laag en ook de rivieren staan nog steeds onder het normale niveau.

De regen van deze dagen zorgt wel voor enige verlichting, want het neerslagtekort neemt deze dagen iets af. Op dit moment bedraagt het tekort 185 mm, maar de verwachting is dat dit de komende dagen daalt naar ongeveer 165 mm. Daarmee behoort 2025 tijdelijk niet meer tot de 5% droogste jaren volgens de statistieken.

Grote verschillen

Toch is er ook een kanttekening bij het weer van de afgelopen dagen. Er trokken voornamelijk lokale buien over het land, en daardoor zijn de neerslagverschillen zeer groot. Zo is er in het noordoosten op sommige plekken meer dan 60 mm gevallen, terwijl slechts enkele kilometers verderop nog geen 10 mm is gemeten. In het zuidoosten en het uiterste noordwesten is beduidend minder regen gevallen, terwijl dit toch al droge regio’s waren.

De droogste regio van ons land is op dit moment echter het zuidwesten. Daar is de afgelopen dagen op veel plaatsen 10 tot 20 mm regen gevallen en dat was uiteraard meer dan welkom. De minst droge regio's zijn momenteel het uiterste oosten en noordoosten van het land.

Droogte neemt ook weer snel toe

Het wisselvallige weer van deze dagen is maar van korte duur, want vanaf woensdag wordt het weer een lange tijd droog met flink wat zon en dagelijks verder oplopende temperaturen. De rest van de week verloopt naar verwachting geheel droog en in het binnenland stijgt de temperatuur weer naar zomerse waarden of nog wat hoger. De verdamping zal dan flink toenemen en de verwachting is dat het neerslagtekort over twee weken alweer boven de 200 mm uitkomt.

Ondanks regen lage grondwaterstanden

Sinds maart zijn de grondwaterstanden geleidelijk aan het dalen. Slechts af en toe, zoals in de laatste week van april, was er sprake van een lichte stijging door stevige regenval. Het verder oplopende neerslagtekort van de afgelopen weken heeft er echter voor gezorgd dat de grondwaterstanden in ons land momenteel erg laag zijn. De regen van de afgelopen dagen biedt weliswaar tijdelijke verlichting, maar vooral in het westen en zuidwesten is nog steeds sprake van extreem lage grondwaterstanden. Als gevolg van droogtesress verliezen sommige berken en beuken zelfs hun blad.

De waterstanden van de grote rivieren, zoals de Rijn en de Maas, nemen deze dagen iets toe, doordat ook in de stroomgebieden in het buitenland flink wat regen is gevallen. Gemiddeld blijft de waterstand echter nog altijd duidelijk lager dan gebruikelijk voor de tijd van het jaar. De verwachting is bovendien dat de afvoer over een paar dagen opnieuw een dalende trend zal laten zien.

Bron: Weeronline